Sık Sorulan Sorular

 

Kehribar Hakkında Sık Sorulan Sorular


Kehribar Hakkında Merak Ettikleriniz

1Kehribar nedir?
Amber taşı olarak ta bilinen kehribar bir çam ağaç türü olan Pinus succinifera ağaçlarının reçinesinin ısı, ışık ve diğer doğanın yeryüzünde etkileri ile yıllar içinde fosilleşmesi ile oluşur. Kehribar aslında bir taş değil fosilleşmiş reçinedir. Bu fosillerin milyonlarca yıllık geçmişi bulunmaktadır. Reçinenin içerisinde fosilleşmiş canlıların günümüze kadar zarar görmeden muhafaza etmesi en önemli özelliğidir. Bu özelliği ile daima insanoğlunun ilgisini üzerinde toplamaktadır.
2Kehribar ne renktir?
Kehribarlar çok geniş bir renk yelpazesine sahiptir. Reçineler saydam ve parlak bal rengindedir ancak kehribarın her zaman tek renkli olması beklenmez çünkü reçineler içindeki mikroorganizmaların etkisi ile renk çeşitliliği oluşmaktadır. Aynı zamanda kehribarın rengi çevresel faktörler ile değişebilmektedir. Takı olarak kullanıldığında vücut ısınız, ışık, su veya ter ile zaman içerisinde renk değiştirme özelliğine sahiptir. Bu doğallığını da gösterir.
3Bebek ve çocuklarda kehribarın faydaları nelerdir?
Kehribar şifalı taşlar arasında sayılmaktadır. Eski çağlardan beri fiziksel ve ruhsal hastalıkların tedavisinde faydalı olduğu görülmüştür. Günümüzde ağrıyı azaltıcı, rahatlatıcı etkilerinden dolayı en sık bebeklerde özellikle diş çıkarma dönemlerinde kullanılmaktadır. Mide ve bağırsak üzerine etkileri ile gaz ve kolik sorunlarını düzenlediği ve bağışıklığı arttırdığı düşünülmektedir. Bileklik, kolye gibi takı olarak kullanıldığında vücut ısısı sayesinde içerisindeki şifalı yağların (süksinik asit ve amber asit) deriden emilimi ile etki etmektedir. Aynı zamanda kehribar statik elektriği topladığı için bebeğinizi negatif enerji akışından korur.
4Kehribarı bebeğim için nasıl kullanmalıyım?
Özellikle salyaların arttığı 3-4 aylık dönemde kullanmaya başlanması ve düzenli kullanımı önerilmektedir. Tene temasını arttırmak amacıyla standart boylarda kullanılmaktadır. Sarkma esnasında tene teması az olacağı için kıyafetin üzerine gelmeyecek boylarda modeller tercih edilmesi önerilmektedir. Geceleri kehribar kolye ve bileklik ürünlerinin çıkartılması önerilir.
5Kehribar bakımı nasıl yapılır?
Sürekli kullanımda en az 15 günde bir temizlenmesi önerilmektedir. Bunun için ılık suyun altında tutulması yeterli olacaktır. Ayrıca kehribarın üzerinde topladığı elektiriği boşaltması için 3-6 ayda bir gece boyu toprağın üzerinde bırakılması da faydalı olmaktadır.
6Kolye mi bileklik mi tercih etmeliyim?
Kehribar takıların kullanımında önemli olan kehribarın teninize temas etmesidir. O nedenle bileklik ya da kolye kullanmanız etkisini değiştirmez.
7Yetişkinlerde Kehribarın faydaları nelerdir?
Baltık kehribarının yetişkinlerde de birçok faydasının bulunduğuna inanılmaktadır. Kehribar kolye ve bileklikler ağrıların azaltılmasına yardımcı olmak, rahatlatma, yorgunluğun azaltılması gibi vücut ritminin düzene sokulmasında etkili olduğu söylenmektedir. Yetişkinlerde migren, karın ağrıları, astım, alerji ve tiroid hastalıklarında da tercih edilmektedir.
8Sertifikalı ürün ne demektir?
Sertifika kehribarın laboratuvar ortamında analiz edilerek doğal olduğunu ispatlayan belgedir. Sertifika GLT Türkiye Gemoloji Laboratuvarı tarafından verilmektedir. Ürünlerimizin GLT sertifikası bulunmaktadır. (GLT sertifikası ayrıca ücreti karşılığında ürününüzle birlikte verilmektedir.)
9Renkleri ile etkisi arasında bir fark var mı?
Kehribarların tek renk olması kendi özgün özellikleri nedeni ile beklenmez dolayısıyla renkleri etkisini değiştirmez.
10Bebekler için kolye ve bileklik uzunluk ve ağırlıkları aynı mıdır?
Evet, bu ölçüler standarttır. Bebek ve çocuk için bilekler 14 cm 1, kolyeler 32 cm1’dir. Bileklikler modeline göre 2gr 1, kolyeler 5 gr1’dır. Erişkinler için bileklikler 19cm1, kolyeler 44cm1’dir. Bilekliklerde bazı modeller lastikli olduğu için genişleme şansı daha fazladır.
11Siparişimi nasıl verebilirim?
Siparişinizi on-line olarak kehribardunyasi.net web sitemiz üzerinden verebilirsiniz @kehribar_dunyasi_net, ya da whatsapp 0532 566 09 09 numaramızdan verebilirsiniz.
12Ödeme nasıl yapabilirim?
Web sitemiz üzerinden kredi kartı veya banka kartı ile veya banka havale/EFT yoluyla veya kapıda nakit ödeme olarak yapabilirsiniz.
13Siparişim kaç günde elime ulaşır?
Kargo durumuna göre 2-3 iş günü içerisinde elinize ulaşacaktır. Hafta içi saat 16.00ya kadar verilen siparişler aynı gün, 16.00dan sonra verilen siparişler ertesi gün kargoya verilir. Cumartesi günü 12.00ye kadar verilen siparişler aynı gün, Cumartesi 12.00den sonra ve Pazar günü verilen siparişler Pazartesi günü kargoya verilir. Resmi tatil ve Bayram tatillerinde kargo firmalarının çalışmaması nedeniyle siparişleriniz ilk iş gününde kargoya verilmektedir.
14Siparişimi nasıl takip edebilirim?
Yurtiçi kargo ile anlaşmalı olarak çalışmaktayız. Yurtiçi kargo gönderi takibi sorgulama ekranından kargonuzun nerede olduğunu takip edebilirsiniz. Ayrıca anlaşmamız nedeniyle sipariş esnasında verdiğiniz cep telefonu numaranıza kargo firması tarafından bilgilendirme mesajları gelmektedir.